Co to jest rack?

Sformułowanie rack jest potocznie używane do określania sposobu montażu urządzeń w szafach oraz w stosunku do samych szaf. W opisach urządzeń sieciowych czy sprzętu nagłośnieniowego często spotyka się określenia „do montażu rackowego” czy „do montażu w racku” – oznacza to, że urządzenie posiada uchwyty montażowe umożliwiające umieszczenie go w szafie ‘rack’.  Należy jednak pamiętać, że istnieje kilka wersji rozstawu szyn montażowych w szafach rack więc nie każde urządzenie możemy zamontować w każdej szafie. O ile mniejsze urządzenie zazwyczaj da się zamontować w większej szafie przy użyciu adapterów to większego urządzenia do mniejszej szafy po prostu nie zmieścimy. Najlepiej zatem dobrać szafę rack do wielkości urządzeń które planujemy montować. Oprócz urządzeń w formacie rack można umieścić w szafie rack również urządzenia desktopowe – wymagany jest w takim wypadku montaż półki na której takie wolnostojące urządzenie możemy postawić.

Jakie są typowo spotykane rozstawy szaf rack?

Rozstaw szyn mierzony jest w calach, a aktualnie istniejące rozstawy szyn to:

  • 21” – (a tak właściwie to ETSI) używany głównie w instalacjach operatorów telekomunikacyjnych
  • 19” – typowy rozstaw używany w większości serwerowni oraz data center do montażu switchy i serwerów
  • 10” – najwęższy rozstaw, używany w szafach przeznaczonych do instalacji domowych oraz w małych firmach

W  tym artykule skupimy się na tym ostatnim standardzie.

Szafa rack 10” – jaka jest duża i co się w niej zmieści

Szafa rack 10” jest dobrym rozwiązaniem gdy musimy profesjonalnie zakończyć punkt dystrybucji okablowania lub budujemy małą sieć w domu lub firmie. Należy pamiętać, że szafy w tym standardzie są nie tylko wąskie (szerokość gabarytowa od 310-350mm) ale również stosunkowo płytkie (głębokość gabarytowa to zazwyczaj 280- 300mm). Należy wziąć to pod uwagę podczas doboru sprzętu, który chcemy zamontować w obudowie. O ile ze switchami nie powinno być większych problemów to baczną uwagę należy zwrócić przy wyborze rejestratora monitoringu czy małego serwera. Jeśli chodzi o te ostatnie to praktycznie w grę wchodzą jedynie rozwiązania w najmniejszych obudowach ITX takich jak na przykład D-150 produkcji Emko Case

Praktycznie wszystkie obudowy mini ITX, serwery NAS czy rejestratory DVR/NVR nie posiadają wersji w obudowach rack 10” w związku z czym w szafie stawiamy je na półce montowanej do szyn rack.
Wysokość szafy rack jest zależna od jej ‘pojemności’ podawanej w jednostkach U. Jednostka U to 1 ¾ cala czyli 4,445cm. Ilość jednostek U zajmowanych przez patchpanel, listwę czy switch znajdziesz w specyfikacji tych urządzeń. Wysokość gabarytowa szafy jest odpowiednio większa, tak aby zapewnić odpowiednią przestrzeń od góry i dołu montowanego wyposażenia.

Przykładowa instalacja urządzeń w szafie rack 10”

Przykładowa instalacja urządzeń w szafie rack 10"
Sprawdź dokładną specyfikację szafy STLWMC10C-9U-GSB

Wady i zalety szaf rack 10”

Zaletą szaf w standardzie 10” z pewnością jest mała ilość miejsca potrzebna do jej instalacji. Daje nam to możliwość profesjonalnego zakończenia instalacji również w miejscach w których nie została przewidziana dedykowana przestrzeń na umieszczenie sprzętu sieciowego. Przykładem mogą być mieszkania, klatki schodowe, lokale użytkowe, kontenery czy inne miejsca w których liczy się dla nas każdy przysłowiowy centymetr powierzchni.

A jaka jest wada tych rozwiązań?  Paradoksalnie taka sama – oszczędzamy miejsce na zewnątrz więc w szafie miejsca jest stosunkowo mało. Zmusza nas to do precyzyjnego doboru wyposażenia i liczenia się z każdym centymetrem oraz jednostką U. Druga sprawa to kwestia wentylacji – w małych szafach nie możemy umieścić mocno grzejących się urządzeń bo wentylacja nie jest tak dobra jak w szafach rack 19”. W związku z tym na pewno nie jest to dobre miejsce do instalacji wydajnych serwerów czy wielodyskowych NAS-ów, ale to już mniejszy problem bo one i tak fizycznie się tam nie zmieszczą ;).

Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć Tobie temat szaf rack w rozmiarze 10” i będziesz wiedział co wybrać planując sieć w miejscu w którym duża szafa nie ma szans się zmieścić. Na naszych stronach znajdziesz pełną specyfikację szaf oraz akcesoriów do nich.

Na koniec zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego nasz system szaf rack 10" oraz akcesoria do nich: